United Kingdom Ukraine Slovakia Romania Poland Spain Czech Republic

Wielka Brytania

17.12.08 20:04:00

Warunki życia Wielkiej Brytanii

Zakupy. Najpopularniejszymi w Anglii hipermarketami są znane z Polski Tesco oraz Asda i Sainsbury's o zbliżonej do Tesco ofercie towarowej. Również do tanich spożywczych marketów osiedlowych należą sieci: Netto, gdzie kupimy naprawdę tanie produkty, choć nie zawsze najlepszej jakości oraz Aldi. Coraz więcej w całej Anglii pojawia się też typowo polskich sklepów. Znaleźć tam można wiele produktów z Polski.

Telefon. Posiadanie komórki znacznie ułatwia życie i pozwala na łatwy kontakt z rodzina i pracodawcą. Mamy do wyboru możliwość kupienia telefonu wraz ze starterem prepaidowym lub samego pakietu startowego, który włożymy do naszego telefonu. Koszt zakupu zestawu startowego to około 5 funtów, ale po aktywacji i rejestracji u operatora zostanie nam z tego kilka funtów na rozmowy. Najpopularniejsi operatorzy w Anglii to Vodafone i O2, ale do wyboru mamy jeszcze kilka mniejszych sieci.

Prawo jazdy i przepisy ruchu drogowego. W Anglii można prowadzić samochód posiadając polskie prawo jazdy. Należy jednak zapoznać się z podstawowymi zasadami ruchu drogowego. Podstawową rzeczą jest obowiązujący na Wyspach ruch lewostronny i pierwszeństwo mają pojazdy nadjeżdżające z lewej strony. W godzinach 23:30 - 7:00 zabronione jest używanie klaksonu w obszarze zabudowanym. Dopuszczalne stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 0,35 promila. Zabronione jest korzystanie z telefonów komórkowych w czasie jazdy. Bezwarunkowo należy stosować pasy bezpieczeństwa na przednim i tylnym fotelu. Na terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 mil na godzinę, na drogach jednojezdniowych, poza obszarem zabudowanym - 60 mil na godzinę, a na autostradach 70 mil na godzinę.

Warunki prawne - rejestracja w Wielkiej Brytanii

Każdy w ciągu 12 tygodni powinien dokonać niezbędnej rejestracji u odpowiednich władz brytyjskich tj. Departament of Social Security aby uzyskać National Insurance Number, czyli NIN. Jest on odpowiednikiem polskiego NIPu i jest wymagany przy podejmowaniu legalnej pracy na terenie Anglii. Proces rejestracji jest bezpłatny. Jest potrzebny również przy ubieganiu się o wszelkiego rodzaju zapomogi, ulgi i renty. Dlatego jego uzyskanie jest pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić w Anglii, po zabezpieczeniu sobie dachu nad głową i czegoś do jedzenia. By go uzyskać należy mieć ze sobą paszport i dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, potwierdzenie adresu, list od pracodawcy lub umowa o pracę, odcinki od dotychczasowej wypłaty. W rejestracji pomaga nasz polski administrator. Do wysokości kwoty wolnej od podatku nie ma obowiązku płacenia podatków. Obecny rok podatkowy trawa od 6 kwietnia 2008 do 5 kwietnia 2009, a kwota wolna od podatku to 5435 funtów rocznie.